FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Catanzaro
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best IP Role | Central Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left Only |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 23 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Almost Reached |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 43298996 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 22-May-2000 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Catanzaro |
| Expires | 30-Jun-2027 |
| Value | £952K |
| Wage | £10K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Marco Pompetti get Genie Scout. |
Marco Pompetti profile in Football Manager 2026. Marco Pompetti is a 25 years old professional footballer from Italy. His preferred foot is Left Only and the best IP role is Central Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Catanzaro until 30-Jun-2027 earning £10K per week and has a market value of 952K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Marco Pompetti FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Marco Pompetti from FM26.
🙏
If you ever had Marco Pompetti on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Marco Pompetti FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Mirko Pigliacelli GK |
![]() |
Jacopo Petriccione DM |
![]() |
Simone Pontisso DM |
![]() |
Matias Antonini DC |
![]() |
Rémi Oudin DM AMR AMC |
![]() |
Pietro Iemmello AMC ST |
![]() |
Filippo Pittarello ST |
![]() |
Nicolò Buso AMR AML AMC ST |
![]() |
Mattia Liberali AMR AMC |
Catanzaro FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Marco Pompetti
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Marco Pompetti
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












