FM 2018 Scouting Platform
Photo ©2018 Spezia
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 21 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM18 ID | 43300266 |
| Age | 19 |
| D.O.B. | 24-Apr-1998 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Spezia |
| Expires | 30-Jun-2018 |
| Value | £37K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Theophilus Awua get Genie Scout. |
Theophilus Awua profile in Football Manager 2021. Theophilus Awua is a 19 years old professional footballer from Nigeria. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM21, he is contracted to Spezia until 30-Jun-2018 earning £1K per week and has a market value of 37K. You can help the player reach that full FM21 potential with proper training.
Theophilus Awua FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Theophilus Awua from FM18.
🙏
If you ever had Theophilus Awua on your FM 2018 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM18 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Theophilus Awua FM18 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Luca Mora MC |
![]() |
Alberto Gilardino ST |
![]() |
Francesco Bolzoni DM |
![]() |
Gennaro Acampora AMC |
![]() |
Filippo De Col DR WBR |
![]() |
Pietro Ceccaroni DL DC |
![]() |
Luca Vignali MR MC |
![]() |
Leonardo Benedetti ML |
Spezia FM18 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Theophilus Awua
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Theophilus Awua
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











