FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 FC Machida
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best IP Role | Defensive Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right Only |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 77 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 26 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 45035554 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 11-Dec-1992 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | FC Machida |
| Expires | 31-Jan-2026 |
| Value | £891K |
| Wage | £12K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Gen Shoji get Genie Scout. |
Gen Shoji profile in Football Manager 2026. Gen Shoji is a 32 years old professional footballer from Japan. His preferred foot is Right Only and the best IP role is Defensive Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to FC Machida until 31-Jan-2026 earning £12K per week and has a market value of 891K.
Gen Shoji FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Gen Shoji from FM26.
🙏
If you ever had Gen Shoji on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Gen Shoji FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Erik AMC ST |
![]() |
Yuki Soma AML AMC |
![]() |
Na Sangho AMC |
![]() |
Takuma Nishimura AMC ST |
![]() |
Dresevic DC DM |
![]() |
Hiroyuki Mae DM |
![]() |
Daihachi Okamura DC |
![]() |
Neta Lavi DC DM |
![]() |
Shota Fujio AMR ST |
FC Machida FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Gen Shoji
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Gen Shoji
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












