FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Suwon
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Right |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 99 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 45053869 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 28-Jul-1991 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Suwon |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £474K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Choi Sung-Geun get Genie Scout. |
Choi Sung-Geun profile in Football Manager 2021. Choi Sung-Geun is a 29 years old professional footballer from South Korea. His preferred foot is Right and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM21, he is contracted to Suwon until 31-Dec-2021 earning £3K per week and has a market value of 474K.
Choi Sung-Geun FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Choi Sung-Geun from FM21.
🙏
If you ever had Choi Sung-Geun on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Choi Sung-Geun FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Kim Min-Woo DL WBL AML |
![]() |
Adam Taggart ST |
![]() |
Doneil Henry DC |
![]() |
Jang Ho-Ik DR DC |
![]() |
Han Seok-Hee AMR |
![]() |
Kim Gun-Hee ST |
![]() |
Yoo Ju-Ahn ST |
![]() |
Jun Se-Jin ST |
![]() |
Kim Tae-Hwan WBR MR |
Suwon FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Choi Sung-Geun
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Choi Sung-Geun
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












