FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Okayama
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Either |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 9 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 45093425 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 31-May-1992 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Okayama |
| Expires | 31-Jan-2026 |
| Value | £388K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Ataru Esaka get Genie Scout. |
Ataru Esaka profile in Football Manager 2026. Ataru Esaka is a 33 years old professional footballer from Japan. His preferred foot is Either and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Okayama until 31-Jan-2026 earning £3K per week and has a market value of 388K.
Ataru Esaka FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Ataru Esaka from FM26.
🙏
If you ever had Ataru Esaka on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Ataru Esaka FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Svend Brodersen GK |
![]() |
Lucao AMR AMC ST |
![]() |
Masaya Matsumoto DL AMR |
![]() |
Yugo Tatsuta DC |
![]() |
Ryo Tabei DM AMC |
Okayama FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Ataru Esaka
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Ataru Esaka
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








