FM 2018 Scouting Platform
Photo ©2018 STVV
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best Role | Central Defender |
| Foot | Either |
| Height | 188cm |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 43 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM18 ID | 45095490 |
| Age | 18 |
| D.O.B. | 5-Nov-1998 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | STVV |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £240K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Takehiro Tomiyasu get Genie Scout. |
Takehiro Tomiyasu profile in Football Manager 2026. Takehiro Tomiyasu is a 18 years old professional footballer from Japan. His preferred foot is Either and the best role is Central Defender. In the first season of FM26, he is contracted to STVV until 30-Jun-2021 earning £2K per week and has a market value of 240K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Takehiro Tomiyasu FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Takehiro Tomiyasu from FM18.
🙏
If you ever had Takehiro Tomiyasu on your FM 2018 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM18 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Takehiro Tomiyasu FM18 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jonathan Legear AMR |
![]() |
Roman Bezus AMC |
![]() |
Alexis de Sart DR WBR DM |
![]() |
Tibo Herbots GK |
STVV FM18 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Takehiro Tomiyasu
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Takehiro Tomiyasu
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account







