FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Kashima
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best IP Role | Tracking Centre Forward |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right Only |
| Height | 177cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 14 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 45106250 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 17-Mar-1995 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Kashima |
| Expires | 31-Jan-2026 |
| Value | £557K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Kei Chinen get Genie Scout. |
Kei Chinen profile in Football Manager 2026. Kei Chinen is a 30 years old professional footballer from Japan. His preferred foot is Right Only and the best IP role is Tracking Centre Forward while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Kashima until 31-Jan-2026 earning £8K per week and has a market value of 557K.
Kei Chinen FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Kei Chinen from FM26.
🙏
If you ever had Kei Chinen on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Kei Chinen FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Leo Ceara ST |
![]() |
Aleksandar Cavric AMR AML ST |
![]() |
Elber AMR AML AMC |
![]() |
Naomichi Ueda DC |
![]() |
Yuma Suzuki AMR AML AMC ST |
![]() |
Kento Misao DC DM |
![]() |
Yuta Higuchi MR MC |
![]() |
Koki Anzai DL |
![]() |
Kyosuke Tagawa AMR ST |
Kashima FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Kei Chinen
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Kei Chinen
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












