FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 New York
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Left Only |
| Height | 177cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 98 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 48037802 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 9-Feb-1997 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | New York |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £801K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jason Pendant get Genie Scout. |
Jason Pendant profile in Football Manager 2026. Jason Pendant is a 23 years old professional footballer from France. His preferred foot is Left Only and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM26, he is contracted to New York until 31-Dec-2021 earning £2K per week and has a market value of 801K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Jason Pendant FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jason Pendant from FM21.
🙏
If you ever had Jason Pendant on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jason Pendant FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Dru Yearwood MC |
![]() |
Andrés Reyes DC |
![]() |
Amro Tarek DL DC |
![]() |
Cristian Casseres DM |
![]() |
Omir Fernandez AMR AML AMC |
![]() |
Caden Clark AMR AML AMC |
New York FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jason Pendant
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jason Pendant
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









