FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Zulte Waregem
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right Only |
| Height | 186cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 91 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 48037983 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 26-May-1998 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Zulte Waregem |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £616K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Abdoulaye Sissako get Genie Scout. |
Abdoulaye Sissako profile in Football Manager 2023. Abdoulaye Sissako is a 23 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right Only and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM23, he is contracted to Zulte Waregem until 30-Jun-2022 earning £4K per week and has a market value of 616K. You can help the player reach that full FM23 potential with proper training.
Abdoulaye Sissako FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Abdoulaye Sissako from FM22.
🙏
If you ever had Abdoulaye Sissako on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Abdoulaye Sissako FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Lasse Vigen MC |
![]() |
Jelle Vossen AMC ST |
![]() |
Jean-Luc Dompé AMR AML |
![]() |
Bassem Srarfi AMR AML |
![]() |
Omar Govea DM |
![]() |
Louis Bostyn GK |
![]() |
Cheik Thiam DC |
Zulte Waregem FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Abdoulaye Sissako
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Abdoulaye Sissako
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










