FM 2018 Scouting Platform
Photo ©2018 Bordeaux
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 43 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM18 ID | 48042326 |
| Age | 17 |
| D.O.B. | 27-Jan-2000 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Bordeaux |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £84K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Listed For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Aurelien Tchouameni get Genie Scout. |
Aurelien Tchouameni profile in Football Manager 2026. Aurelien Tchouameni is a 17 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM26, he is contracted to Bordeaux until 30-Jun-2020 earning £1K per week and has a market value of 84K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Aurelien Tchouameni FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Aurelien Tchouameni from FM18.
🙏
If you ever had Aurelien Tchouameni on your FM 2018 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM18 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Aurelien Tchouameni FM18 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Diego Rolan AMR AML ST |
![]() |
Malcom AMR AML |
![]() |
Nicolas De Preville AMR AML ST |
![]() |
Benoit Costil GK |
![]() |
Diego Contento DL WBL |
![]() |
Francois Kamano AMR AML |
![]() |
Paul Baysse DR DC |
![]() |
Gaetan Laborde AML ST |
![]() |
Otavio DM |
![]() |
Jonathan Cafu AMR AML ST |
Bordeaux FM18 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Aurelien Tchouameni
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Aurelien Tchouameni
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













