FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Espérance Tunis
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right Only |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 15 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Almost Reached |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 48044736 |
| Age | 26 |
| D.O.B. | 2-Apr-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Espérance Tunis |
| Expires | 30-Jun-2029 |
| Value | £332K |
| Wage | £11K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Hamza Rafia get Genie Scout. |
Hamza Rafia profile in Football Manager 2026. Hamza Rafia is a 26 years old professional footballer from Tunisia. His preferred foot is Right Only and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Espérance Tunis until 30-Jun-2029 earning £11K per week and has a market value of 332K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Hamza Rafia FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Hamza Rafia from FM26.
🙏
If you ever had Hamza Rafia on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Hamza Rafia FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Florian Danho ST |
![]() |
Youcef Belaïli AML AMC ST |
![]() |
Mohamed Dräger DR WBR |
![]() |
Mohamed Tougai DC |
![]() |
Yan Sasse AMR AMC |
![]() |
Béchir Ben Saïd GK |
![]() |
Amanallah Memmiche GK |
![]() |
Mohamed Wael Derbali DM AMC |
![]() |
Zakaria El Ayeb DM |
Espérance Tunis FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Hamza Rafia
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Hamza Rafia
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












