FM 2023 Scouting Platform
Photo ©2023 Palermo
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 172cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS23. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 85 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM23 ID | 49037592 |
| Age | 21 |
| D.O.B. | 23-Jul-2000 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Palermo |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £240K |
| Wage | £17K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Claudio Gomes get Genie Scout. |
Claudio Gomes profile in Football Manager 2026. Claudio Gomes is a 21 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM26, he is contracted to Palermo until 30-Jun-2024 earning £17K per week and has a market value of 240K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Claudio Gomes FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Claudio Gomes from FM23.
🙏
If you ever had Claudio Gomes on your FM 2023 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM23 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Claudio Gomes FM23 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Matteo Brunori ST |
![]() |
Aleš Matějů DR DL DC |
![]() |
Simon Graves DC |
![]() |
Mladen Devetak DL WBL |
![]() |
Dario Šarić DM AMC |
Palermo FM23 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Claudio Gomes
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Claudio Gomes
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








