FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Cercle Brugge
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Pressing Forward |
| Foot | Right |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 66 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 79 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 49040822 |
| Age | 19 |
| D.O.B. | 30-Nov-2000 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Cercle Brugge |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £419K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Kévin Denkey get Genie Scout. |
Kévin Denkey profile in Football Manager 2026. Kévin Denkey is a 19 years old professional footballer from Togo. His preferred foot is Right and the best role is Pressing Forward. In the first season of FM26, he is contracted to Cercle Brugge until 30-Jun-2024 earning £5K per week and has a market value of 419K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Kévin Denkey FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Kévin Denkey from FM21.
🙏
If you ever had Kévin Denkey on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Kévin Denkey FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Thomas Didillon GK |
![]() |
Vitinho DR WBR AMR |
![]() |
Leonardo Da Silva Lopes DM |
![]() |
Hannes Van Der Bruggen DM |
![]() |
Elimane Franck Kanouté DM |
![]() |
Dino Hotić AMR AML AMC |
![]() |
Aldom Deuro DC DM |
![]() |
Serge Raux-Yao DC |
Cercle Brugge FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Kévin Denkey
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Kévin Denkey
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











