FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Strasbourg
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best IP Role | Sweeper Keeper |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 187cm |
| GS Rating |
|---|
| 66 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 21 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 49048342 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 23-Dec-2001 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Strasbourg |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £827K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Stefan Bajić get Genie Scout. |
Stefan Bajić profile in Football Manager 2026. Stefan Bajić is a 23 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right and the best IP role is Sweeper Keeper while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Strasbourg until 30-Jun-2026 earning £2K per week and has a market value of 827K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Stefan Bajić FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Stefan Bajić from FM26.
🙏
If you ever had Stefan Bajić on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Stefan Bajić FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Sékou Mara ST |
![]() |
Julio Enciso AMR AML AMC |
![]() |
Ben Chilwell DL WBL |
![]() |
Valentín Barco DL WBL DM AML AMC |
![]() |
Joaquín Panichelli AMC ST |
![]() |
Junior Mwanga DC DM |
![]() |
Sebastian Nanasi AMR AML AMC |
![]() |
Soumaïla Coulibaly DC |
![]() |
Guéla Doué DR DC |
![]() |
Abakar Sylla DC |
Strasbourg FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Stefan Bajić
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Stefan Bajić
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













