FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Red Star FC
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 19 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 49048564 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 3-Nov-2001 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Red Star FC |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £511K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Samuel Renel get Genie Scout. |
Samuel Renel profile in Football Manager 2026. Samuel Renel is a 23 years old professional footballer from Martinique. His preferred foot is Right and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Red Star FC until 30-Jun-2026 earning £2K per week and has a market value of 511K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Samuel Renel FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Samuel Renel from FM26.
🙏
If you ever had Samuel Renel on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Samuel Renel FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Gaëtan Poussin GK |
![]() |
Balthazar Pierret DM |
![]() |
Saïf-Eddine Khaoui AMR AMC |
![]() |
Kévin Cabral AMR AML ST |
![]() |
Islamdine Halifa DM |
Red Star FC FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Samuel Renel
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Samuel Renel
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








