FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Portsmouth
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC ST |
| Best Role | Deep Lying Forward |
| Foot | Right |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 55 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 5006434 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 31-Jan-1988 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Portsmouth |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £604K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Brett Pitman get Genie Scout. |
Brett Pitman profile in Football Manager 2019. Brett Pitman is a 30 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Forward. In the first season of FM19, he is contracted to Portsmouth until 30-Jun-2020 earning £6K per week and has a market value of 604K.
Brett Pitman FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Brett Pitman from FM19.
🙏
If you ever had Brett Pitman on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Brett Pitman FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Luke McGee GK |
![]() |
Christian Burgess DC |
![]() |
Nathan Thompson DR DC DM |
![]() |
Jack Whatmough DC |
![]() |
Matt Clarke DL DC |
![]() |
Craig MacGillivray GK |
![]() |
Tom Naylor DC DM |
![]() |
Bryn Morris AMC |
![]() |
Anton Walkes DR DC DM |
Portsmouth FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Brett Pitman
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Brett Pitman
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












