FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Queretaro
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 172cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 60 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 51001292 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 17-Apr-1985 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Queretaro |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £328K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Luis Miguel Noriega get Genie Scout. |
Luis Miguel Noriega profile in Football Manager 2019. Luis Miguel Noriega is a 33 years old professional footballer from Mexico. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM19, he is contracted to Queretaro until 30-Jun-2019 earning £7K per week and has a market value of 328K.
Luis Miguel Noriega FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Luis Miguel Noriega from FM19.
🙏
If you ever had Luis Miguel Noriega on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Luis Miguel Noriega FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Camilo Sanvezzo AML ST |
![]() |
Tiago Volpi GK |
![]() |
Javier Guemez DM |
![]() |
Everaldo ST |
![]() |
Jaime Gomez DR WBR AMR |
![]() |
Matias Britos AMC ST |
![]() |
Miguel Samudio DL WBL ML |
![]() |
Alexis Perez DL DC |
![]() |
Augusto DM |
Queretaro FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Luis Miguel Noriega
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Luis Miguel Noriega
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












