FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Toluca
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 174cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 122 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Almost Reached |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 51010141 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 17-Oct-1991 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Toluca |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £770K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Javier Güemez get Genie Scout. |
Javier Güemez profile in Football Manager 2024. Javier Güemez is a 28 years old professional footballer from Mexico. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM24, he is contracted to Toluca until 31-Dec-2021 earning £7K per week and has a market value of 770K.
Javier Güemez FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Javier Güemez from FM21.
🙏
If you ever had Javier Güemez on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Javier Güemez FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jorge Torres Nilo DL DC |
![]() |
Emmanuel Gigliotti ST |
![]() |
Antonio Ríos DM |
![]() |
Michael Estrada AML ST |
![]() |
Rodrigo Salinas DR WBR |
![]() |
Diego AML |
![]() |
Alfredo Saldívar GK |
![]() |
Felipe Pardo AMR AML |
![]() |
Luis Manuel García GK |
Toluca FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Javier Güemez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Javier Güemez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












