FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Toluca
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 109 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 51010761 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 24-Oct-1988 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Toluca |
| Expires | 31-Dec-2020 |
| Value | £505K |
| Wage | £12K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Antonio Ríos get Genie Scout. |
Antonio Ríos profile in Football Manager 2021. Antonio Ríos is a 31 years old professional footballer from Mexico. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM21, he is contracted to Toluca until 31-Dec-2020 earning £12K per week and has a market value of 505K.
Antonio Ríos FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Antonio Ríos from FM21.
🙏
If you ever had Antonio Ríos on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Antonio Ríos FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jorge Torres Nilo DL DC |
![]() |
Emmanuel Gigliotti ST |
![]() |
Michael Estrada AML ST |
![]() |
Rodrigo Salinas DR WBR |
![]() |
Diego AML |
![]() |
Alfredo Saldívar GK |
![]() |
Felipe Pardo AMR AML |
![]() |
Javier Güemez DM |
![]() |
Luis Manuel García GK |
Toluca FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Antonio Ríos
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Antonio Ríos
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












