FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Union Magdalena
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR ST |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 46 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 51016238 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 21-Dec-1993 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Union Magdalena |
| Expires | 31-Dec-2018 |
| Value | £16K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Uvaldo Luna get Genie Scout. |
Uvaldo Luna profile in Football Manager 2019. Uvaldo Luna is a 24 years old professional footballer from Mexico. His preferred foot is Right and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM19, he is contracted to Union Magdalena until 31-Dec-2018 earning £2K per week and has a market value of 16K. You can help the player reach that full FM19 potential with proper training.
Uvaldo Luna FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Uvaldo Luna from FM19.
🙏
If you ever had Uvaldo Luna on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Uvaldo Luna FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Abel Aguilar DM |
![]() |
Marcelo Vidal DM |
![]() |
Luis Carlos Arias AML AMC ST |
![]() |
Victor Castillo DC DM |
![]() |
Ricardo Marquez ST |
Union Magdalena FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Uvaldo Luna
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Uvaldo Luna
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








