FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Zulte Waregem
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 92 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 51040956 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 18-Jan-1996 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Zulte Waregem |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £367K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Omar Govea get Genie Scout. |
Omar Govea profile in Football Manager 2023. Omar Govea is a 25 years old professional footballer from Mexico. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM23, he is contracted to Zulte Waregem until 30-Jun-2022 earning £5K per week and has a market value of 367K. You can help the player reach that full FM23 potential with proper training.
Omar Govea FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Omar Govea from FM22.
🙏
If you ever had Omar Govea on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Omar Govea FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Lasse Vigen MC |
![]() |
Jelle Vossen AMC ST |
![]() |
Jean-Luc Dompé AMR AML |
![]() |
Bassem Srarfi AMR AML |
![]() |
Louis Bostyn GK |
![]() |
Abdoulaye Sissako DM |
![]() |
Cheik Thiam DC |
Zulte Waregem FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Omar Govea
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Omar Govea
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










