FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Chivas
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best IP Role | Screening Defensive Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Left |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 16 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 51060259 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 9-Jan-1997 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Chivas |
| Expires | 31-Dec-2027 |
| Value | £464K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Miguel Ángel Tapias get Genie Scout. |
Miguel Ángel Tapias profile in Football Manager 2026. Miguel Ángel Tapias is a 28 years old professional footballer from Mexico. His preferred foot is Left and the best IP role is Screening Defensive Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Chivas until 31-Dec-2027 earning £4K per week and has a market value of 464K.
Miguel Ángel Tapias FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Miguel Ángel Tapias from FM26.
🙏
If you ever had Miguel Ángel Tapias on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Miguel Ángel Tapias FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Roberto Alvarado AMR AML |
![]() |
Raúl Rangel GK |
![]() |
Luis Romo DC DM |
![]() |
Érick Gutiérrez DM |
![]() |
Ángel Sepúlveda AMR AML ST |
![]() |
Gilberto Sepúlveda DC |
![]() |
Richard Ledezma DR WBR DM MR MC |
![]() |
Bryan González AML |
![]() |
Efraín Álvarez AMR AMC ST |
![]() |
Alan Pulido AMC ST |
Chivas FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Miguel Ángel Tapias
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Miguel Ángel Tapias
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













