FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 At. San Luis
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Wide Covering Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 22 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 51063722 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 4-Aug-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | At. San Luis |
| Expires | 31-Dec-2028 |
| Value | £945K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Roberto Meraz get Genie Scout. |
Roberto Meraz profile in Football Manager 2026. Roberto Meraz is a 25 years old professional footballer from Mexico. His preferred foot is Right and the best IP role is Wide Covering Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to At. San Luis until 31-Dec-2028 earning £5K per week and has a market value of 945K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Roberto Meraz FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Roberto Meraz from FM26.
🙏
If you ever had Roberto Meraz on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Roberto Meraz FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Juanpe DC DM |
![]() |
Andrés Sánchez GK |
![]() |
Lucas Esteves DL WBL |
![]() |
Eduardo Águila DC |
![]() |
Sébastien Salles-Lamonge DM AMC |
![]() |
Aldo Cruz DL WBL |
![]() |
João Pedro Galvão ST |
![]() |
Óscar Macías AMC |
![]() |
Jesús Medina AMR AML AMC |
At. San Luis FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Roberto Meraz
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Roberto Meraz
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












