FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Club América
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Wide Covering Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 179cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 16 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 51072965 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 16-Apr-2001 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Club América |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £86K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Santiago Naveda get Genie Scout. |
Santiago Naveda profile in Football Manager 2026. Santiago Naveda is a 24 years old professional footballer from Mexico. His preferred foot is Right and the best IP role is Wide Covering Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Club América until 30-Jun-2026 earning £2K per week and has a market value of 86K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Santiago Naveda FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Santiago Naveda from FM26.
🙏
If you ever had Santiago Naveda on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Santiago Naveda FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Erick Sánchez MC |
![]() |
Alejandro Zendejas AMR AML AMC |
![]() |
Henry Martín ST |
![]() |
Luis Malagón GK |
![]() |
Israel Reyes DC DM |
![]() |
Kevin Álvarez DR |
![]() |
Sebastián Cáceres DC |
![]() |
Ramón Juárez DC |
![]() |
Brian Rodríguez AMR AML AMC |
![]() |
Rodrigo Dourado DM |
Club América FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Santiago Naveda
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Santiago Naveda
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













