FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Rochdale
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best Role | Central Defender |
| Foot | Right |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 43 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Extremely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 5112074 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 6-Jan-1986 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Rochdale |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £10K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Paul McShane get Genie Scout. |
Paul McShane profile in Football Manager 2022. Paul McShane is a 34 years old professional footballer from Ireland. His preferred foot is Right and the best role is Central Defender. In the first season of FM22, he is contracted to Rochdale until 30-Jun-2021 earning £3K per week and has a market value of 10K.
Paul McShane FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Paul McShane from FM21.
🙏
If you ever had Paul McShane on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Paul McShane FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Oliver Rathbone AMC |
![]() |
Eoghan O'Connell DC DM |
![]() |
Stephen Humphrys ST |
![]() |
Ryan McLaughlin DR WBR AMR |
![]() |
Kwadwo Baah AMR AML ST |
Rochdale FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Paul McShane
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Paul McShane
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








