FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Águilas Doradas
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 51 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 5261747 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 18-Jul-1985 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Águilas Doradas |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £30K |
| Wage | £9K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Christian Marrugo get Genie Scout. |
Christian Marrugo profile in Football Manager 2022. Christian Marrugo is a 35 years old professional footballer from Colombia. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM22, he is contracted to Águilas Doradas until 30-Jun-2022 earning £9K per week and has a market value of 30K.
Christian Marrugo FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Christian Marrugo from FM22.
🙏
If you ever had Christian Marrugo on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Christian Marrugo FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Marco Pérez ST |
![]() |
Mateo Puerta DR WBR |
![]() |
Jeisson Quiñónes DC |
![]() |
Juan Pablo Otálvaro AMR AML AMC |
![]() |
Jacobo Escobar AMR |
![]() |
Jesús Rivas ST |
![]() |
Tomás Salazar AML AMC |
Águilas Doradas FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Christian Marrugo
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Christian Marrugo
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










