FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Zürich
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ML |
| Best IP Role | Splitting Outlet Centre Forward |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 17 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 53045627 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 7-Feb-1993 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Zürich |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £378K |
| Wage | £9K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Valon Berisha get Genie Scout. |
Valon Berisha profile in Football Manager 2026. Valon Berisha is a 32 years old professional footballer from . His preferred foot is Right and the best IP role is Splitting Outlet Centre Forward while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Zürich until 30-Jun-2026 earning £9K per week and has a market value of 378K.
Valon Berisha FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Valon Berisha from FM26.
🙏
If you ever had Valon Berisha on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Valon Berisha FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Philippe Keny AMR AML ST |
![]() |
Ivan Cavaleiro AMR AML AMC ST |
![]() |
Cheveyo Tsawa DM |
![]() |
Alexander Hack DC |
![]() |
Umeh Emmanuel AMR AML ST |
![]() |
Silas Huber GK |
![]() |
Damienus Reverson AMC ST |
![]() |
Daniel Denoon DC |
![]() |
Livano Comenencia DR DL WBR WBL DM |
Zürich FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Valon Berisha
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Valon Berisha
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












