FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 KRC Genk
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC AMC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Left |
| Height | 189cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 123 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 53126110 |
| Age | 20 |
| D.O.B. | 13-Mar-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | KRC Genk |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £432K |
| Wage | £11K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Kristian Thorstvedt get Genie Scout. |
Kristian Thorstvedt profile in Football Manager 2026. Kristian Thorstvedt is a 20 years old professional footballer from Norway. His preferred foot is Left and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM26, he is contracted to KRC Genk until 30-Jun-2023 earning £11K per week and has a market value of 432K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Kristian Thorstvedt FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Kristian Thorstvedt from FM20.
🙏
If you ever had Kristian Thorstvedt on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Kristian Thorstvedt FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Patrik Hrosovsky DM |
![]() |
Theo Bongonda AMR AML AMC |
![]() |
Ianis Hagi AMR AMC |
![]() |
Paul Onuachu ST |
![]() |
Pierre Zebli DM |
![]() |
Jhon Lucumi DL DC |
![]() |
Mats Moller Daehli AML AMC |
![]() |
Jere Uronen DL WBL |
![]() |
Bryan Heynen MC |
KRC Genk FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Kristian Thorstvedt
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Kristian Thorstvedt
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












