FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Anderlecht
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 67 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 130 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 53182865 |
| Age | 16 |
| D.O.B. | 7-Sep-2003 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Anderlecht |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £333K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Kristian Arnstad get Genie Scout or see the screenshots below. |
Kristian Arnstad profile in Football Manager 2026. Kristian Arnstad is a 16 years old professional footballer from Norway. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM26, he is contracted to Anderlecht until 30-Jun-2023 earning £2K per week and has a market value of 333K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Kristian Arnstad FM26 Screenshots
🙏
If you ever had Kristian Arnstad on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Kristian Arnstad FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Adrien Trébel DM MR MC |
![]() |
Albert Sambi Lokonga DM |
![]() |
Bubacarr Sanneh DC |
![]() |
Nany Dimata ST |
![]() |
Ognjen Vranješ DR DC |
![]() |
Michel Vlap AMC |
![]() |
Zakaria Bakkali AMR AML |
![]() |
Peter Zulj DM AMC |
![]() |
Eugene Makarenko DL DM |
![]() |
Isaac Kiese Thelin ST |
Anderlecht FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Kristian Arnstad
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Kristian Arnstad
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account















