FM 2024 Scouting Platform
Photo ©2024 Viking
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS24. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 34 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM24 ID | 53184886 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 27-Apr-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Viking |
| Expires | 31-Dec-2027 |
| Value | £451K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Joe Bell get Genie Scout. |
Joe Bell profile in Football Manager 2026. Joe Bell is a 24 years old professional footballer from New Zealand. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM26, he is contracted to Viking until 31-Dec-2027 earning £2K per week and has a market value of 451K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Joe Bell FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Joe Bell from FM24.
🙏
If you ever had Joe Bell on your FM 2024 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM24 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Joe Bell FM24 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Patrik Sigurdur Gunnarsson GK |
![]() |
Sondre Langås DC |
![]() |
Patrick Yazbek DM |
![]() |
Sondre Auklend AML AMC |
![]() |
Harald Tangen AMC |
![]() |
Magnus Rugland Ree GK |
![]() |
Edvin Austbo AMR AML |
![]() |
Felix Taraldset AMR AML |
Viking FM24 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Joe Bell
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Joe Bell
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











