FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Cracovia
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Central Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 49 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 54009931 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 11-Nov-1985 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Cracovia |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £460K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Janusz Gol get Genie Scout. |
Janusz Gol profile in Football Manager 2019. Janusz Gol is a 32 years old professional footballer from Poland. His preferred foot is Right and the best role is Central Midfielder. In the first season of FM19, he is contracted to Cracovia until 30-Jun-2020 earning £3K per week and has a market value of 460K.
Janusz Gol FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Janusz Gol from FM19.
🙏
If you ever had Janusz Gol on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Janusz Gol FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jaroslav Mihalik AMR AML AMC |
![]() |
Damian Dabrowski DM |
![]() |
Cornel Rapa DR DC |
![]() |
Tomas Vestenicky ST |
![]() |
Niko Datkovic DC |
![]() |
Michal Helik DC |
![]() |
Milan Dimun DM |
![]() |
Michal Siplak DL DC |
![]() |
Michal Zieba DR |
Cracovia FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Janusz Gol
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Janusz Gol
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












