FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Hatayspor
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best Role | Wide Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 54 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 55003873 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 1-Aug-1987 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Hatayspor |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £498K |
| Wage | £9K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Rúben Ribeiro get Genie Scout. |
Rúben Ribeiro profile in Football Manager 2023. Rúben Ribeiro is a 33 years old professional footballer from Portugal. His preferred foot is Right and the best role is Wide Playmaker. In the first season of FM23, he is contracted to Hatayspor until 30-Jun-2022 earning £9K per week and has a market value of 498K.
Rúben Ribeiro FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Rúben Ribeiro from FM22.
🙏
If you ever had Rúben Ribeiro on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Rúben Ribeiro FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Mame Diouf ST |
![]() |
Adama Traoré AMC |
![]() |
Munir Mohand GK |
![]() |
Saba Lobzhanidze AMR AML |
![]() |
Isaac Sackey DC DM |
![]() |
Ayoub El Kaabi AML ST |
![]() |
Fatih Kuruçuk DC |
![]() |
Abdullah Yiğiter GK |
Hatayspor FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Rúben Ribeiro
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Rúben Ribeiro
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











