FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Famalicao
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 167cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 107 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 55070294 |
| Age | 21 |
| D.O.B. | 18-Jul-1997 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Famalicao |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £575K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Guga get Genie Scout. |
Guga profile in Football Manager 2026. Guga is a 21 years old professional footballer from Portugal. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM26, he is contracted to Famalicao until 30-Jun-2024 earning £2K per week and has a market value of 575K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Guga FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Guga from FM20.
🙏
If you ever had Guga on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Guga FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ruben Lameiras AMR AMC |
![]() |
Walterson AMR AML |
![]() |
Patrick William DC |
![]() |
Lawrence Ofori AMC |
![]() |
Gustavo Assuncao DM |
![]() |
Jorge Pereira DM |
![]() |
Toni Martinez ST |
![]() |
Luka Oliveira AMR AML AMC |
![]() |
Matheus Clemente MC |
Famalicao FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Guga
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Guga
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












