FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 FC RB Salzburg
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right Only |
| Height | 172cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 65 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 5605271 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 14-Apr-1985 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | FC RB Salzburg |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £655K |
| Wage | £26K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Christoph Leitgeb get Genie Scout. |
Christoph Leitgeb profile in Football Manager 2019. Christoph Leitgeb is a 33 years old professional footballer from Austria. His preferred foot is Right Only and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM19, he is contracted to FC RB Salzburg until 30-Jun-2019 earning £26K per week and has a market value of 655K.
Christoph Leitgeb FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Christoph Leitgeb from FM19.
🙏
If you ever had Christoph Leitgeb on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Christoph Leitgeb FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Munas Dabbur AML ST |
![]() |
Zlatko Junuzovic AMC |
![]() |
Takumi Minamino AMR AML AMC ST |
![]() |
Hwang Hee-Chan AMR ST |
![]() |
Andreas Ulmer DL WBL ML |
![]() |
Stefan Lainer DR WBR |
![]() |
Andre Ramalho DC DM |
![]() |
Cican Stankovic GK |
![]() |
Erling Haland ST |
FC RB Salzburg FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Christoph Leitgeb
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Christoph Leitgeb
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












