FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Viktoria Plzen
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Right |
| Height | 179cm |
| GS Rating |
|---|
| 79 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 41 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 5646200 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 6-Oct-1983 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Viktoria Plzen |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £203K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of David Limbersky get Genie Scout. |
David Limbersky profile in Football Manager 2021. David Limbersky is a 35 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Right and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM21, he is contracted to Viktoria Plzen until 30-Jun-2020 earning £6K per week and has a market value of 203K.
David Limbersky FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of David Limbersky from FM20.
🙏
If you ever had David Limbersky on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
David Limbersky FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Roman Hubnik DC |
![]() |
Matus Kozacik GK |
![]() |
Tomas Horava DM AMC |
![]() |
Jan Kopic AMR AML |
![]() |
Radim Reznik DR WBR |
![]() |
Lukas Hejda DC |
![]() |
Lukas Kalvach DM |
![]() |
Jean-David Beauguel ST |
![]() |
Ales Cermak AMC |
Viktoria Plzen FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of David Limbersky
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for David Limbersky
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












