FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Sundowns
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Wing Back |
| Foot | Right Only |
| Height | 177cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 61 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 5688791 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 21-Oct-1987 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Sundowns |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £47K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Anele get Genie Scout. |
Anele profile in Football Manager 2020. Anele is a 31 years old professional footballer from South Africa. His preferred foot is Right Only and the best role is Wing Back. In the first season of FM20, he is contracted to Sundowns until 30-Jun-2020 earning £2K per week and has a market value of 47K.
Anele FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Anele from FM20.
🙏
If you ever had Anele on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Anele FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Oupa Manyisa DM |
![]() |
Themba Zwane AML AMC |
![]() |
Rivaldo Coetzee DC DM |
![]() |
Motjeka Madisha DC DM |
![]() |
Sibusiso Vilakazi AMC |
![]() |
Phakamani Mahlambi AMR AMC |
![]() |
Hlompho Kekana DM AMC |
![]() |
Mosa Lebusa DL DC |
![]() |
Denis Onyango GK |
![]() |
Tokelo Rantie ST |
Sundowns FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Anele
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Anele
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













