FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Borussia M'gladbach
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Trequartista |
| Foot | Either |
| Height | 174cm |
| GS Rating |
|---|
| 80 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 131 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 5727066 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 28-Mar-1985 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Borussia M'gladbach |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £402K |
| Wage | £41K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Raffael get Genie Scout. |
Raffael profile in Football Manager 2022. Raffael is a 34 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Either and the best role is Trequartista. In the first season of FM22, he is contracted to Borussia M'gladbach until 30-Jun-2020 earning £41K per week and has a market value of 402K.
Raffael FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Raffael from FM20.
🙏
If you ever had Raffael on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Raffael FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Alassane Plea AML ST |
![]() |
Christoph Kramer DM |
![]() |
Lars Stindl AMC ST |
![]() |
Jonas Hofmann AMR AML AMC |
![]() |
Matthias Ginter DR DC |
![]() |
Ibrahima Traore AMR AML |
![]() |
Breel Embolo AMR AMC ST |
![]() |
Yann Sommer GK |
![]() |
Florian Neuhaus AMC |
Borussia M'gladbach FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Raffael
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Raffael
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












