FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 New York
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 58 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 62 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 61095819 |
| Age | 19 |
| D.O.B. | 19-Nov-2001 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | New York |
| Expires | 31-Dec-2023 |
| Value | £672K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Cameron Harper get Genie Scout. |
Cameron Harper profile in Football Manager 2023. Cameron Harper is a 19 years old professional footballer from U.S.A.. His preferred foot is Right and the best role is Inside Forward. In the first season of FM23, he is contracted to New York until 31-Dec-2023 earning £3K per week and has a market value of 672K. You can help the player reach that full FM23 potential with proper training.
Cameron Harper FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Cameron Harper from FM22.
🙏
If you ever had Cameron Harper on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Cameron Harper FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Luquinhas AML AMC |
![]() |
Patryk Klimala ST |
![]() |
Lewis Morgan AMR AML |
![]() |
Dru Yearwood MC |
![]() |
Carlos Coronel GK |
![]() |
Jason Pendant DL WBL |
![]() |
Omir Fernandez AMR AML AMC |
New York FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Cameron Harper
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Cameron Harper
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










