FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Servette
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MR AMR |
| Best IP Role | Tracking Centre Forward |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Either |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 79 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 13 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 62011842 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 29-Jul-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Servette |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £202K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Miroslav Stevanović get Genie Scout. |
Miroslav Stevanović profile in Football Manager 2026. Miroslav Stevanović is a 34 years old professional footballer from Bosnia & Herz.. His preferred foot is Either and the best IP role is Tracking Centre Forward while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Servette until 30-Jun-2026 earning £7K per week and has a market value of 202K.
Miroslav Stevanović FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Miroslav Stevanović from FM26.
🙏
If you ever had Miroslav Stevanović on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Miroslav Stevanović FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Timothé Cognat ML MC |
![]() |
Florian Ayé ST |
![]() |
Houboulang Mendes DR DC |
![]() |
Lamine Fomba DM |
![]() |
Julian von Moos AMR AML ST |
![]() |
Ablie Jallow AMR AML AMC |
![]() |
Dylan Bronn DR DC |
![]() |
Gaël Ondoua DM |
![]() |
Loun Srdanovic DR WBR MR |
Servette FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Miroslav Stevanović
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Miroslav Stevanović
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












