FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Bodrum FK
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 170cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 14 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 62091677 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 26-Jul-1995 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Bodrum FK |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £206K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Dino Hotić get Genie Scout. |
Dino Hotić profile in Football Manager 2026. Dino Hotić is a 29 years old professional footballer from Bosnia & Herz.. His preferred foot is Left and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Bodrum FK until 30-Jun-2026 earning £3K per week and has a market value of 206K.
Dino Hotić FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Dino Hotić from FM26.
🙏
If you ever had Dino Hotić on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Dino Hotić FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Diogo Sousa GK |
![]() |
Pedro Brazão AMR AML AMC |
![]() |
Yusuf Sertkaya DM |
![]() |
Enes Öğrüce AMC |
![]() |
Emirhan Arkutcu AMR AML AMC |
Bodrum FK FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Dino Hotić
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Dino Hotić
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








