FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Slovan Bratislava
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Pressing Forward |
| Foot | Right |
| Height | 189cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 93 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 62137190 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 2-Aug-1997 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Slovan Bratislava |
| Expires | 31-Dec-2024 |
| Value | £361K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Ivan Šaponjić get Genie Scout. |
Ivan Šaponjić profile in Football Manager 2026. Ivan Šaponjić is a 23 years old professional footballer from Serbia. His preferred foot is Right and the best role is Pressing Forward. In the first season of FM26, he is contracted to Slovan Bratislava until 31-Dec-2024 earning £2K per week and has a market value of 361K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Ivan Šaponjić FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Ivan Šaponjić from FM22.
🙏
If you ever had Ivan Šaponjić on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Ivan Šaponjić FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Vladimir Weiss AMR AML |
![]() |
Uche Agbo DM |
![]() |
Kenan Bajrić DC DM |
![]() |
Dejan Dražić AMR AML AMC |
![]() |
Žan Medved ST |
![]() |
Martin Trnovsky GK |
Slovan Bratislava FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Ivan Šaponjić
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Ivan Šaponjić
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









