FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Orlando Pirates
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 36 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 65002880 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 15-Aug-1987 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Orlando Pirates |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £88K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Musa Nyatama get Genie Scout. |
Musa Nyatama profile in Football Manager 2019. Musa Nyatama is a 30 years old professional footballer from South Africa. His preferred foot is Right and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM19, he is contracted to Orlando Pirates until 30-Jun-2020 earning £2K per week and has a market value of 88K.
Musa Nyatama FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Musa Nyatama from FM19.
🙏
If you ever had Musa Nyatama on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Musa Nyatama FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Brilliant Khuzwayo GK |
![]() |
Innocent Maela DL |
![]() |
Thamsanqa Gabuza ST |
![]() |
Kudakwashe Mahachi AMR AML AMC |
![]() |
Thabo Matlaba DR DL WBR WBL ML |
![]() |
Justin Shonga ST |
![]() |
Mpho Makola AMR AMC |
![]() |
Abbubaker Mobara DR DC DM |
![]() |
Ntsikelo Nyauza DC DM |
Orlando Pirates FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Musa Nyatama
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Musa Nyatama
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












