FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Orlando Pirates
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Left |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 42 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 65026117 |
| Age | 27 |
| D.O.B. | 14-Aug-1992 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Orlando Pirates |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £200K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Innocent Maela get Genie Scout. |
Innocent Maela profile in Football Manager 2024. Innocent Maela is a 27 years old professional footballer from South Africa. His preferred foot is Left and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM24, he is contracted to Orlando Pirates until 30-Jun-2021 earning £3K per week and has a market value of 200K. You can help the player reach that full FM24 potential with proper training.
Innocent Maela FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Innocent Maela from FM21.
🙏
If you ever had Innocent Maela on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Innocent Maela FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Siphesihle Ndlovu AMR AML AMC |
![]() |
Happy Jele DR DC |
![]() |
Tshegofatso Mabasa AMC ST |
![]() |
Bongani Sam DL |
![]() |
Thulani Hlatshwayo DR DC DM |
Orlando Pirates FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Innocent Maela
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Innocent Maela
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








