FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Extremadura
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML AMR |
| Best Role | Trequartista |
| Foot | Left |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 78 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 46 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 6701501 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 1-Sep-1983 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Extremadura |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £99K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jose Antonio Reyes get Genie Scout. |
Jose Antonio Reyes profile in Football Manager 2019. Jose Antonio Reyes is a 34 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left and the best role is Trequartista. In the first season of FM19, he is contracted to Extremadura until 30-Jun-2019 earning £8K per week and has a market value of 99K.
Jose Antonio Reyes FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jose Antonio Reyes from FM19.
🙏
If you ever had Jose Antonio Reyes on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jose Antonio Reyes FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Diego Capel AML |
![]() |
Fausto DM |
![]() |
Javi Alamo AMR |
![]() |
Airam Cabrera ST |
![]() |
Dani Schahin ST |
![]() |
Borja Granero DC DM |
![]() |
Carlos Pomares DL DC |
![]() |
Jose Garcia AMR AML AMC |
Extremadura FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jose Antonio Reyes
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jose Antonio Reyes
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











