FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 AEK Larnakas
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Left |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 45 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 67018616 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 22-Dec-1987 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | AEK Larnakas |
| Expires | 31-May-2020 |
| Value | £314K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Nacho Cases get Genie Scout. |
Nacho Cases profile in Football Manager 2020. Nacho Cases is a 31 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM20, he is contracted to AEK Larnakas until 31-May-2020 earning £2K per week and has a market value of 314K.
Nacho Cases FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Nacho Cases from FM20.
🙏
If you ever had Nacho Cases on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Nacho Cases FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ivan Trickovski AMR AML ST |
![]() |
Apostolos Giannou ST |
![]() |
Mikel Gonzalez DC |
![]() |
Carles Planas DL DC |
![]() |
Andreas Christodoulou GK |
![]() |
Sim Thandi DR DC |
![]() |
Jozsef Keaveny ST |
AEK Larnakas FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Nacho Cases
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Nacho Cases
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










