FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Granada
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best Role | Central Defender |
| Foot | Right |
| Height | 188cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 110 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 67024721 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 31-Oct-1986 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Granada |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £870K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Germán get Genie Scout. |
Germán profile in Football Manager 2024. Germán is a 33 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best role is Central Defender. In the first season of FM24, he is contracted to Granada until 30-Jun-2022 earning £8K per week and has a market value of 870K.
Germán FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Germán from FM21.
🙏
If you ever had Germán on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Germán FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Domingos Duarte DC |
![]() |
Maxime Gonalons DM |
![]() |
Rui Silva GK |
![]() |
Luis Suárez ST |
![]() |
Luis Milla DM |
![]() |
Roberto Soldado ST |
![]() |
Víctor Díaz DR DL DC |
![]() |
Antonio Puertas AMR AML AMC |
![]() |
Fede Vico AMR AML AMC |
Granada FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Germán
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Germán
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












