FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 AEK Larnakas
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Left Only |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 47 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 67038646 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 4-Mar-1991 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | AEK Larnakas |
| Expires | 31-May-2021 |
| Value | £548K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Carles Planas get Genie Scout. |
Carles Planas profile in Football Manager 2022. Carles Planas is a 28 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left Only and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM22, he is contracted to AEK Larnakas until 31-May-2021 earning £2K per week and has a market value of 548K.
Carles Planas FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Carles Planas from FM20.
🙏
If you ever had Carles Planas on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Carles Planas FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ivan Trickovski AMR AML ST |
![]() |
Apostolos Giannou ST |
![]() |
Mikel Gonzalez DC |
![]() |
Nacho Cases AMC |
![]() |
Andreas Christodoulou GK |
![]() |
Sim Thandi DR DC |
![]() |
Jozsef Keaveny ST |
AEK Larnakas FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Carles Planas
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Carles Planas
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










