FM 2024 Scouting Platform
Photo ©2024 Girona
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Either |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 77 |
| Based on the CA as assessed by GS24. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 38 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM24 ID | 67060845 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 2-Nov-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Girona |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £211K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Borja García get Genie Scout. |
Borja García profile in Football Manager 2024. Borja García is a 32 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Either and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM24, he is contracted to Girona until 30-Jun-2024 earning £3K per week and has a market value of 211K.
Borja García FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Borja García from FM24.
🙏
If you ever had Borja García on your FM 2024 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM24 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Borja García FM24 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
David López DC DM |
![]() |
Viktor Tsygankov AMR AML |
![]() |
Artem Dovbyk ST |
![]() |
Miguel Gutiérrez DL WBL |
![]() |
Cristhian Stuani AMR ST |
![]() |
Paulo Gazzaniga GK |
![]() |
Yangel Herrera DM |
![]() |
Aleix García DM |
![]() |
Daley Blind DL DC DM |
![]() |
Iván Martín AMR AML AMC |
Girona FM24 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Borja García
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Borja García
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













