FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Pachuca
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Target Forward |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 186cm |
| GS Rating |
|---|
| 79 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 16 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 67063933 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 16-Sep-1989 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Pachuca |
| Expires | 31-Dec-2025 |
| Value | £205K |
| Wage | £12K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Salomón Rondón get Genie Scout. |
Salomón Rondón profile in Football Manager 2026. Salomón Rondón is a 35 years old professional footballer from Venezuela. His preferred foot is Right and the best IP role is Target Forward while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Pachuca until 31-Dec-2025 earning £12K per week and has a market value of 205K.
Salomón Rondón FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Salomón Rondón from FM26.
🙏
If you ever had Salomón Rondón on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Salomón Rondón FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Carlos Moreno GK |
![]() |
William Carvalho MC |
![]() |
Enner Valencia ST |
![]() |
Oussama Idrissi AMR AML |
![]() |
Víctor Guzmán AMC |
![]() |
Alan Mozo DR WBR |
![]() |
Eliás Montiel DM |
![]() |
Jorge Berlanga DC |
![]() |
Eduardo Bauermann DC |
Pachuca FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Salomón Rondón
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Salomón Rondón
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












