FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Logrones
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Wing Back |
| Foot | Right |
| Height | 177cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 45 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 67071983 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 16-Feb-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Logrones |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £219K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Unai Medina get Genie Scout. |
Unai Medina profile in Football Manager 2021. Unai Medina is a 30 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best role is Wing Back. In the first season of FM21, he is contracted to Logrones until 30-Jun-2022 earning £4K per week and has a market value of 219K.
Unai Medina FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Unai Medina from FM21.
🙏
If you ever had Unai Medina on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Unai Medina FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Dani Pacheco AML AMC ST |
![]() |
Dani Giménez GK |
![]() |
Paulino AMR AML AMC |
![]() |
Alvaro Arnedo DM |
![]() |
Martín Lapeña AMR AML AMC ST |
Logrones FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Unai Medina
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Unai Medina
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








